Proces pakowania
Ostatnim etapem procesu produkcyjnego jest najczęściej pakowanie. Najpopularniejszym sposobem jest pakowanie wyrobów w opakowania jednostkowe, które następnie umieszcza się w opakowania zbiorcze. Kolejno układa się spakowane produkty na paletach i przygotowuje do magazynowania lub bezpośredniej wysyłki do klientów.
Linia do pakowania
W zależności od procesu produkcyjnego etap pakowania może odbywać się na hali produkcyjnej lub w magazynie. Niezależnie na jakim etapie zakończymy proces pakowania, zawsze wiąże się to z wykonywaniem powtarzalnych i monotonnych czynności. Dodatkowo należy pamiętać, że od jakości zapakowania produktów zależy jego bezpieczeństwo podczas transportu oraz np. długość przydatności do spożycia w przypadku produktów żywnościowych. Odpowiednie zabezpieczenie towarów zapewniania wysoką jakość i pozwala na uniknięcie uszkodzeń podczas transportu.
Problemy podczas pakowania
W zakładach produkcyjnych na etapie pakowania najczęściej występują problemy z:
- jakością pakowania,
- niską wydajnością spowodowaną pakowaniem ręcznym,
- dużą rotacją pracowników wykonujących monotonne i ciężkie zadania. W badaniu EY z 2019 roku aż 88% osób na pytanie: „Czy rotacja stanowi problem?” udzieliło odpowiedzi: “zdecydowanie tak” lub “raczej tak”.
- odpowiednim zabezpieczeniem produktów na czas transportu,
- reklamacjami, związanymi z uszkodzeniem towaru podczas transportu.
- brakami spowodowanymi błędnym zabezpieczeniem wyrobów.
Jeżeli w Twoim zakładzie produkcyjnym występują powyższe problemy, to automatyzacja pakowania okaże się idealnym rozwiązaniem.
Wykorzystanie maszyn oraz robotów w procesie pakowania
Zastosowanie maszyn i robotów przynosi najlepsze efekty w procesie pakowania. Wpływ na to ma przede wszystkim powtarzalność ich działania. Pozwala to na osiąganie za każdym razem tak samo dobrej jakości spakowanych wyrobów. Linia automatyczna: maszyny za każdym razem umieszczą odmierzoną ilość produktu w opakowaniu, używając do tego różnych elementów automatyki i dostosowanych mechanizmów. Robotyzacja pakowania: roboty z powodzeniem poradzą sobie za to w procesach, gdzie wymagane jest dźwiganie ciężkich elementów.
Zarówno urządzenia, jak i roboty są w stanie znacząco wpłynąć na wydajność samego procesu, co przyczyni się do oszczędności pieniędzy w zakładach produkcyjnych.
Najczęściej automatyzacji podlegają:
- pakowanie pojedynczych produktów w opakowania kartonowe z użyciem kartoniarek, urządzenia te rozłożą karton, a następnie skleją lub zszyją jego klapy,
- pakowanie produktów w opakowania foliowe za pomocą maszyn typu flow pack,
- paletyzacja za pomocą robotów,
- owijanie palety folią stretch za pomocą owijarek,
- przygotowywanie opakowań zbiorczych z użyciem maszyn grupujących i robotów.
Bazując na naszym doświadczeniu, dzięki linii automatycznego pakowania jesteśmy w stanie zaradzić większości problemów, z którymi na co dzień mierzą się pracownicy w zakładach produkcyjnych.
Automatyzacja pakowania - realizacja
Nasz projekt polegał na zaprojektowaniu linii dopasowanej do specyfiki zakładu oraz pakowanego produktu. Produktem tym był cukier trzcinowy, który działa jak ścierniwo. Oznacza to znaczne zużycie części mechanicznych, a przy tym jest łatwo wybuchowy. Te cechy cukru trzcinowego wymusiły na nas zastosowanie specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych.
Po konsultacji z Klientem wybór padł na automatyczną linię pakowania składająca się z:
- dwóch kartoniarek, połączonych zespołem przenośników,
- trzech robotów przemysłowych, realizujących zadania związane z przygotowaniem kartonów zbiorczych i ich paletyzacją,
- magazynu palet.
Osiągnięcia w przedsiębiorstwie dzięki automatycznej linii pakującej
Dzięki temu projektowi nasz Klient zwiększył wydajność procesu o 87% (przy obniżeniu ilości pracowników na stanowiskach z 32 do tylko 3 osób!), co przełożyło się bezpośrednio na zwiększenie zysków firmy. Dodatkowym zyskiem dla przedsiębiorstwa była możliwość skierowania pracowników wcześniej wykonujących pracę przy pakowaniu i paletyzacji, do innych stanowisk, gdzie borykano się z ich deficytem.
Linia automatycznego pakowania w Twojej firmie
Zastanawiasz się czy w Twoim przedsiębiorstwie znajdzie zastosowanie automatyzacja lub robotyzacja pakowania? Zapewniamy Cię, że TAK!
Skontaktuj się z nami, przeanalizujemy obecne procesy i zaproponujemy rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
POROZMAWIAJMY O AUTOMATYZACJI PAKOWANIA W TWOJEJ FIRMIE
Skorzystaj z formularza lub wyślij wiadomość na: kontakt@nixal.pl