Pakowanie - maszyny do Pakowania
Pakowanie jest etapem, który w każdym przedsiębiorstwie jest kluczowy. To od niego zależy jak dany produkt będzie zabezpieczony i w jakim stanie zostanie dostarczony do klienta. Oczywiście, należy tak dobrać proces, maszyny do pakowania, rodzaj użytych materiałów, wielkość opakowań, aby pakowanie było najbardziej optymalne pod kątem finansowym. Najczęściej proces polega na spakowania produktu w opakowanie jednostkowe, a kolejno na umieszczeniu w opakowaniu zbiorczym. Następnie opakowania zbiorcze są układana na palecie (paletyzacja) i owijane folią stretch lub zabezpieczone taśmą.
Można wszystkie etapy pakowania wykonywać ręcznie, ale jest to bardzo kosztowane i mało wydajne. Tu z pomocą przychodzą maszyny do pakowania.
Maszyny do pakowania wykorzystywane w mniejszych zakładach produkcyjnych
- Zgrzewarki kloszowe, służące do zabezpieczania folią niewielkich produktów takich jak np. książki, chleby, kosmetyki.
- Zgrzewarki z tunelem, zastosowanie mają bardzo podobne do zgrzewarek kloszowych z tym, że są bardziej wydajne.
- Owijarki samojezdne, manualne, talerzowe oraz ramieniowe wykorzystywane do zabezpieczania przedmiotów na palecie. Mają bardzo szerokie zastosowanie, praktycznie przy każdym produkcie umieszczanym na palecie.
- Maszyny do wytwarzania poduszek powietrznych, zazwyczaj wykorzystywane do unieruchamiania produktów w kartonach i paczkach.
- Maszyny do formowania papieru, mają podobne zastosowanie co maszyny do wytwarzania poduszek powietrznych lecz są rozwiązaniem zdecydowanie bardziej przyjaznym środowisku.
- Zaklejarki oraz wiązarki do kartonów, które mają za zadanie zabezpieczyć karton lub grupę kartonów.
Czy warto automatyzować proces pakowania w produkcji małoseryjnej?
Przede wszystkim należy się zastanowić jakie płyną korzyści z tego typu usprawnień. Dzięki zastosowaniu w automatycznych maszyn do pakowania oraz ich wpasowaniu w istniejącą linię produkcyjną jesteśmy w stanie ograniczyć ilość pracowników. W dzisiejszych czasach, gdzie koszt pracownika z roku na rok wzrasta oraz coraz ciężej go pozyskać, jest to duży plus dla przedsiębiorstwa.
Kolejną zaletą automatyzacji procesu pakowania jest zwiększenie wydajności oraz zmniejszenie kosztów pakowania.
Zaprojektowanie maszyn do pakowania, dopasowanych do konkretnego produktu, pozwala m.in. ograniczyć wymiary opakowania jednostkowego, tym samym zmniejszyć opakowanie zbiorcze. W związku z tym więcej produktów zmieści się na palecie i obniżą się koszty magazynowania oraz wysyłek. Zautomatyzowanie procesu pakowania w przeciwieństwie do pracy manualnej pozwala na znaczne przyspieszenie umieszczania produktu w opakowaniu i dopasowanie pakowania do taktu produkcyjnego.
Idealnymi maszynami do pakowania dla produkcji małoseryjnych są również roboty. Na słuszność ich zastosowania w procesie pakowania ma wpływ ich duża dokładność, powtarzalność, możliwość przenoszenia ciężkich przedmiotów, wysoka prędkość ruchów. Najczęściej na stanowisku pakowania korzysta się z robotów przegubowych, kartezjańskich, delta, scara i współpracujących.
Bez wątpienia korzystając z ulgi na robotyzację, możemy zredukować koszty wdrożenia robotów.
Maszyny do pakowania wykorzystywane w dużych firmach produkcyjnych
Najczęściej w dużych zakładach produkcyjnych maszyny do pakowania są tak ustawione i dopasowane do siebie, aby tworzyły zautomatyzowaną linię do pakowania. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb klienta, ilości i rodzajów używanych maszyn, miejsca na produkcji oraz od samego procesu produkcji.
- Maszyny typu flow-pack, są to maszyny, które nie tylko automatycznie pakują, ale również znakują opakowania datą produkcji, kodem kreskowym itp. Mogą również dozować do opakowania różnego rodzaju gaz, dzięki temu przedłużając datę spożycia produktów. Przede wszystkim wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym przy pakowania np. owoców, warzyw, pieczywa.
- Automatyczne maszyny pakujące w folię lub papier, które mogą dopasowywać rodzaj i wielkość opakowania w zależności od rodzaju produktu.
- W pełni zautomatyzowane owijarki do folii, w zależności od rodzaju służą do owijania np przewodów, kartonów, materacy, węży, opon itp.
- Moduły liczące i ważące, służące do pakowania produktów w określonych ilościach i o konkretnej wadze jak np. nakrętki, gwoździe, mąka, cukier itp.
- Roboty, które wykorzystuje się do pobierania i układania produktów, zamykania i zaklejaniu kartonów, etykietowaniu i w wielu innych czynnościach.
- Wszelkiego rodzaju kartoniarki, służące do pobierania kartonów, umieszczania w nich produktów oraz zamykania kartonów.
Z pewnością pakowanie w dużych fabrykach musi być niezwykle przemyślane i wysoce zautomatyzowane. Każda sekunda i każdy zaoszczędzony grosz na jednostkowym produkcie, przy produkcji wielkoseryjnej, daje znaczącą oszczędność w skali roku.
Automatyzacja procesu pakowania w Twojej firmie
Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa zastosowanie automatyzacji w procesie pakowania okaże się opłacalnym rozwiązaniem. Najważniejsze korzyści płynące ze wdrożenia maszyn i robotów to: zwiększenie wydajności na etapie pakowania, zabezpieczenie produktów, obniżenie kosztu pakowania, zmniejszenie ilości reklamacji spowodowanych błędnym pakowaniem, a także zapewnienie ciągłości pracy na tym stanowisku.
Firma NIXAL zajmuje się zarówno projektowaniem od podstaw nowych parków maszynowych, linii produkcyjnych czy poszczególnych maszyn jak i automatyzacją oraz robotyzacją istniejących procesów produkcyjnych.
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi materiałami na platformie Youtube.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
POROZMAWIAJMY O AUTOMATYZACJI PROCESÓW PAKOWANIA W TWOJEJ FIRMIE
Skorzystaj z formularza lub wyślij wiadomość na: kontakt@nixal.pl