Krótka rozmowa z Szymonem Jareckim koordynatorem ds. sprzedaży technicznej w Nixal w dodatku Roboty przemysłowe 2021/2022 na temat “roboty mobilne w Polsce”.
Czy i w jaki sposób pandemia Covid-19 wpłynęła na rozwój Państwa oferty usług z zakresu robotyki mobilnej?
W dobie Pandemii Covid-19 odnotowaliśmy wzrost zapytań o projekty, w których jednym z elementów systemów są roboty mobilne. Wielu producentów nigdy nie spotkało się z rozwiązaniami dotyczącymi robotów mobilnych, dlatego też rozpoczęliśmy rozmowy zwiększające świadomość w tym zakresie.
Które z Państwa robotów mobilnych cieszy się największą popularnością klientów w Polsce i dlaczego?
W naszej ofercie najczęściej pojawiają się roboty mobilne w postaci wózków AGV i AMR, które znacząco zwiększają wydajność głównie procesów magazynowych. W większości przypadków Klienci pytają o roboty o udźwigu powyżej 1 tony z możliwością zarządzania flotą wózków, tworzeniem mapy hali z uwzględnieniem miejsc wyłączonych z użytkowania. Wynika to przeważnie z potrzeby transportu palet z towarami na konstrukcjach mocowanych do robotów typu przenośniki lub bezpośrednio na robotach z funkcją unoszenia palety. Jest to zdecydowanie największy udział zapytań.
Który z kierunków rozwoju robotyki mobilnej uważacie Państwo za najbardziej prawdopodobny i dlaczego?
Zwiększenie autonomiczności wózków i zwiększenie ich funkcjonalności poprzez integrację z robotami przegubowymi. Bardzo ważnym kierunkiem rozwoju będzie sukcesywne zwiększanie pojemności akumulatorów, udźwigu i innych parametrów pozwalających na szersze zastosowanie urządzeń oraz zwiększenie bezpieczeństwa pracowników za sprawą rozwoju systemów bezpieczeństwa. Z pewnością wzrost popularności zanotują roboty mobilne z zamontowanymi na nich robotami kolaboracyjnymi. Dzięki tego typu rozwiązaniom będą one bardziej wszechstronne. Przedsiębiorstwa będą mogły za pomocą jednego urządzenia realizować wiele zadań w poszczególnych miejscach w swoich zakładach. Najbardziej prawdopodobnym kierunkiem rozwoju robotyki mobilnej wg. Nas jest zwiększenie autonomiczności wózków, zwiększenie ich funkcjonalności poprzez integrację z robotami przegubowymi.
Czy sprzedaż robotów mobilnych z Państwa oferty rośnie?
Pierwsze zapytania związane z robotami mobilnymi pojawiły się w naszej firmie dopiero pod koniec 2020 roku. Z uwagi na to, że zgodnie z naszą strategią firmy jesteśmy integratorem rozwiązań, a nasze zadania obejmują, poza dystrybucją dostosowanie robota do potrzeb klienta, pierwsza realizacja nadal trwa. W jej skład wchodzi zarówno dostawa robotów, jak i ich oprogramowanie, doposażenie, wykonanie infrastruktury, której celem jest dostawa produktów do wózka, jego zdanie i pobór w innym miejscu. Realizacja rozpoczęła się w połowie 2021 roku. Aktualnie prowadzimy wiele rozmów z potencjalnymi klientami, którzy są żywo zainteresowani możliwością zastosowania robotów mobilnych w swoich przedsiębiorstwach. Do końca 2022 roku planujemy wzrost sprzedaży instalacji z zastosowaniem robotów mobilnych o ponad 100%.
W jaki sposób podchodzicie Państwo do realizowania usług wykorzystujących roboty mobilne?
W naszej firmie największy nacisk kładziemy na proponowanie rozwiązań, które spełniają w 100% oczekiwania klienta. Wszystkie projekty poprzedzamy bardzo dokładnym wywiadem z klientem, w którym poznajemy problemy przedsiębiorstw, które mamy rozwiązać. Wszystkie proponowane przez nas rozwiązania są projektowane ściśle pod wymagania klienta. Nie korzystamy z gotowych rozwiązań. Ważną przewagą w korzystaniu z usług firm integratorskich (takich jak nasza) jest otrzymywanie kompletnego rozwiązania od projektu przez montaż po opiekę serwisową. Możliwość integracji robotów mobilnych z innymi elementami takimi jak zaawansowane systemy sterowania typu SCADA oraz dostosowanie działania poszczególnych maszyn pod ich działanie daje pewność, że proponowane przez nas rozwiązanie będzie zawsze nastawione na osiągnięcie jak najlepszych efektów. Wszystkie projekty związane z robotami mobilnymi są projektowane przez nasz zespół od podstaw z użyciem komponentów dostępnych w naszym kraju. Bardzo cenimy sobie współpracę z lokalnymi dostawcami, co ma wpływ na dostępność części oraz czas ich dostaw.
Roboty mobilne - podsumowanie
Reasumując, roboty mobilne, takie jak wózki AGV oraz AMR są coraz częściej używane. Mają duży udźwig i przemieszczają się samoczynnie, dlatego wykorzystywane są najczęściej na magazynach i dużych halach. Oczywiście można z nich korzystać również do transportowania produktów, towarów, komponentów między stanowiskami na produkcji. Ważnym aspektem jest również możliwość integracji robotów mobilnych z robotami przemysłowymi uzyskując dzięki temu większy zakres działania.
Jeżeli jesteś zainteresowany zastosowaniem wózków AGV to oczywiście zapraszamy na naszą stronę – wózki AGV.