126 robotów na 10 000 pracowników
Z raportu „World Robot Report” wynika, że wykorzystanie robotów przemysłowych w fabrykach na całym świecie, znacznie przyspiesza. Na koniec 2020 roku w branżach produkcyjnych przypadało 126 robotów na 10 000 pracowników. Liczba ta zwiększyła się prawie dwukrotnie w porównaniu z danymi z 2015 roku (66 sztuk).
Korea Południowa najbardziej zautomatyzowany kraj świata
Według regionów średnie zagęszczenie robotów w Azji/Australii wynosi 134 jednostki, w Europie 123 jednostki, a w Amerykach 111 jednostek. Najbardziej zautomatyzowanymi krajami na świecie są: Korea Południowa, Singapur, Japonia, Niemcy i Szwecja. Milton Guerry, prezes Międzynarodowej Federacji Robotyki uważa, że stosunek ilości robotów do pracowników jest wskaźnikiem służącym do śledzenia stopnia przyjęcia automatyzacji w branży produkcyjnej. Według danych opublikowanych na łamach portalu International Trade Administration Polska może pochwalić się zaledwie 42 jednostkami na 10tyś pracowników. Pokazuje to dystans jaki dzieli Polskę od czołówki. Dodatkowo niepokojący zdaje się fakt wysokiego tempa wzrostu ilości robotów.
Azja - lider wśród ilości wdrożonych robotów
Najbardziej dynamiczny przyrost działających robotów w fabrykach na świecie możemy zaobserwować w Chinach. W ciągu zaledwie 5 lat ilość robotów przypadająca na 10 000 pracowników wzrosła blisko 5 krotnie, z 49 jednostek do 246! Obecnie Chiny zajmują 9. miejsce na świecie w porównaniu do 25 lokaty w roku 2015.
Republika Korei przoduje w tym rankingu od 2010 r. Liczba robotów w tym kraju przewyższa siedmiokrotnie średnią światową (932 jednostki na 10 000 pracowników). Gęstość robotów wzrastała średnio o 10% każdego roku od 2015 roku. Duża ilość robotów przemysłowych w Korei Południowej spowodowana jest rozwiniętemu oraz uznanemu na całym świecie przemysłowi elektronicznemu oraz motoryzacyjnemu.
Singapur zajmuje drugie miejsce ze wskaźnikiem 605 robotów na 10 000 pracowników w 2020 roku. Od 2015 roku gęstość robotów w Singapurze rosła średnio o 27% każdego roku.
Japonia zajęła trzecie miejsce na świecie, a ilość zainstalowanych robotów na 10 000 pracowników w przemyśle wytwórczym wynosi 390 sztuk. Japonia jest wiodącym na świecie producentem robotów przemysłowych, a zdolności produkcyjne japońskich dostawców osiągnęły w 2020 roku 174 000 sztuk. Obecnie japońscy producenci dostarczają 45% światowych dostaw robotów.
stany zjednoczone - wzrost popytu na roboty przemysłowe
Gęstość robotów w Stanach Zjednoczonych wzrosła ze 176 jednostek w 2015 r. do 255 w 2020 roku. Kraj ten zajmuje siódme miejsce na świecie, wyprzedzając Tajwan (248 jednostek) i Chiny (246 jednostek). Modernizacja krajowych zakładów produkcyjnych zwiększyła sprzedaż robotów w Stanach Zjednoczonych. Wykorzystanie robotów przemysłowych pomaga również w osiągnięciu celów dekarbonizacji czyli ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Kilku producentów samochodów zapowiedziało inwestycje w dalsze wyposażanie swoich fabryk w nowe modele samochodów z napędem elektrycznym lub w zwiększenie wydajności produkcji akumulatorów. Te duże projekty stworzą w najbliższych latach popyt na roboty przemysłowe.
robotyzacja w europie
Najbardziej zautomatyzowanym krajem w Europie są Niemcy – zajmując 4 miejsce na świecie z 371 robotami na 10 000 pracowników. Roczna podaż stanowiła 33% całkowitej sprzedaży robotów w Europie w 2020 roku. Niemiecki przemysł robotyki odradza się, napędzany głównie przez silny biznes za granicą, a nie przez rynek krajowy czy europejski. Oczekuje się, że popyt na roboty w Niemczech będzie rósł powoli, głównie dzięki popytowi na tanie roboty w branżach ogólnych i poza tradycyjną produkcją.
We Francji zagęszczenie robotów wynosi 194 jednostki (16. miejsce na świecie), co znacznie przekracza światową średnią 126 robotów i jest stosunkowo podobne w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, takimi jak Hiszpania (203 jednostki), Austria (205 jednostek) czy Holandia ( 209 jednostek). Członkowie UE, jak Szwecja (289 szt.), Dania (246 szt.) czy Włochy (224 szt.) mają znacznie wyższy stopień automatyzacji w segmencie produkcyjnym.
Wielka Brytania posiada 101 jednostek robotów na 10 000 pracowników i zajmuje dopiero 24 miejsce. Wynik ten jest poniżej światowej średniej wynoszącej 126 sztuk i jest to jedyny kraj z G7, który jest poniżej średniej. Pięć lat temu gęstość robotów w Wielkiej Brytanii wynosiła 71 jednostek. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE zwiększył się popyt na roboty w 2020 roku. Oczekuje się, że ta sytuacja utrzyma się w najbliższej przyszłości. Modernizacja brytyjskiego przemysłu wytwórczego zostanie również wzmocniona przez ogromne ulgi podatkowe. Od kwietnia 2021 roku do marca 2023 firmy mogą ubiegać się o 130% ulg kapitałowych jako ulgę podatkową na inwestycje w maszyny i urządzenia.
Polskie firmy również od 2022 roku mogą ubiegać się o ulgę na robotyzację. Zapoznaj się ze szczegółami na naszym blogu: https://nixal.pl/poradniki/ulga-na-robotyzacje/
ROBOTYZACJA - PROGONOZA NA KOLEJNE LATA
Na łamach tegorocznego raportu opublikowane zostały prognozy dotyczące rozwoju robotyzacji w kolejnych latach. Wynika z nich iż wzrost robotyzacji na świecie będzie zwiększał się systematycznie rok/rok o kilka procent. Dla inwestorów chcących zrobotyzować własne przedsiębiorstwo oznacza to podniesienie cen realizacji (wynikające ze zwiększonego popytu), a także wydłużenie czasu oczekiwania na realizacje (u sprawdzonych, doświadczonych dostawców).
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
POROZMAWIAJMY O ROBOTYZACJI W TWOJEJ FIRMIE
Skorzystaj z formularza lub wyślij wiadomość na: kontakt@nixal.pl