Co to jest robot współpracujacy?
Robot współpracujący jest stosunkowo nowym rozwiązaniem na rynku. Najczęściej występuje w formie robota przegubowego z dodatkowymi czujnikami, które bez wątpienia pozwalają na prace w bezpośredniej bliskości człowieka bez stosowania wygrodzeń. Zazwyczaj roboty współpracujące są lekkie i niewielkie w przeciwieństwie do robotów przemysłowych.
Robot współpracujący – Poznaj najważniejsze zalety i wady
ZALETY
- brak konieczności montażu wygrodzeń,
- możliwość pracy w bezpośrednim otoczeniu pracowników, ze względu na zastosowanie systemów zwiększających bezpieczeństwo,
- niewielka przestrzeń potrzebna do instalacji,
- lekka i mobilna konstrukcja.
WADY
- ograniczony udźwig,
- mniejsza prędkość ruchów w przypadku większych i cięższych przedmiotów z uwagi na bezpieczeństwo,
- brak możliwości przenoszenia przedmiotów o ostrych krawędziach, ze względu na bezpośrednią pracę z człowiekiem.
Robot współpracujący – szerokie zastosowanie
Mała przestrzeń produkcyjna
Z pewnością robot współpracujący sprawdzi się tam, gdzie wymagane jest przenoszenie elementów z jednego miejsca na drugie. Roboty współpracujące zastępują często ludzi przy zadaniach związanych z obsługą linii produkcyjnych, gdzie praca jest powtarzalna i monotonna.
Stanowiska montażowe
W celu wykorzystania pełnego potencjału robotów współpracujących warto je stosować przede wszystkim tam, gdzie będą one mogły współpracować z człowiekiem. Montaż elementów jest tutaj doskonałym przykładem, w którym człowiek umieszcza śruby w dane miejsce, a robot je dokręca z odpowiednim momentem obrotowym.
Pakowanie
Oczywiście, robot współpracujący nadaje się również do zajmowania się czynnościami związanymi z pakowaniem różnego rodzaju przedmiotów w przypadku kiedy przedmioty te są lekkie, a wydajność nie musi być na wysokim poziomie.
Proste czynności
Roboty kolaboracyjne zajmują się często procesami prostymi, takimi jak umieszczanie detali do maszyn, a następnie ich wyciąganiu po skończonej obróbce. W związku z tym pozwala to odciążyć pracowników od monotonnego zadania oraz wydelegowanie ich do zadań zdecydowanie ciekawszych i wymagających.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
POROZMAWIAJMY O ROBOTACH WSPÓŁPRACUJĄCYCH W TWOJEJ FIRMIE
Skorzystaj z formularza lub wyślij wiadomość na: kontakt@nixal.pl
Robot wspierający – przyszłość przemysłu
Robotyka przemysłowa jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną mającą coraz większy wpływ na procesy produkcyjne. W ostatnich latach na znaczeniu zyskuje w szczególności robot wspierający, który to oferuje szereg korzyści dla przedsiębiorstw. Co to takiego? Najprościej mówiąc, jest to urządzenie pomagające pracownikom w wykonywaniu ich codziennych obowiązków. Roboty wspierające znajdują zastosowanie w przypadku niebezpiecznych, uciążliwych czy powtarzalnych zadań. Przykładem są roboty do paletyzacji, pakowania, spawania czy obsługi maszyn. Omawiany typ urządzeń ma szereg zalet. Przede wszystkim, skutecznie zwiększa on wydajność pracy zakładu, umożliwiając automatyzację zadań, które do tej pory były wykonywane ręcznie przez pracowników. Co więcej, poprawiają one bezpieczeństwo pracy, eliminując konieczność wykonywania niebezpiecznych czynności. Roboty wspierające przyczyniają się także do poprawy jakości produktów, umożliwiając wykonywanie zadań z większą precyzją. Jeżeli są Państwo zainteresowani wprowadzeniem ich do swojego przedsiębiorstwa, serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszą firmą Nixal!
Roboty wspierające i ich zastosowanie
Roboty wspierające znajdują zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Są one wykorzystywane między innymi w branży motoryzacyjnej. Zajmują się tam paletyzacją i depaletyzacją elementów samochodowych, pakowaniem i rozładunkiem komponentów oraz montażem elementów nadwozia i podwozia. Roboty wspierające znajdują również zastosowanie w branży elektronicznej, montując elementy elektroniczne, testując urządzenia elektroniczne oraz pakując produkty elektroniczne. Z ich wsparcia korzysta także branża spożywcza. Roboty wspierające sortują, pakują i przenoszą tam produkty spożywcze. Kolejna z branż, w której korzysta się z tego typu urządzeń to logistyczna. Roboty tego typu służyć mogą tam do sortowania, pakowania i przenoszenia produktów.
Roboty kolaboracyjne i ich zalety
Roboty kolaboracyjne, nazywane również współpracującymi, są urządzeniami, które mogą pracować w bezpośredniej bliskości człowieka. Są wyposażone w czujniki umożliwiające wykrywanie ich obecności i unikanie kolizji. Roboty tego typu mają wiele zalet. Jako że mogą być wykorzystywane w różnych aplikacjach, skutecznie zwiększają elastyczność produkcji. Przyczyniają się one także do poprawy bezpieczeństwa pracy, a to ze względu na fakt, iż pozwalają na współpracę z człowiekiem w bezpiecznym środowisku. Jeśli chcą Państwo zautomatyzować procesy w Państwa firmie, zachęcamy do skorzystania z rozwiązań oferowanych przez firmę Nixal!