
Co to jest robot współpracujacy?
Robot współpracujący jest stosunkowo nowym rozwiązaniem na rynku. Najczęściej występuje w formie robota przegubowego z dodatkowymi czujnikami, które bez wątpienia pozwalają na prace w bezpośredniej bliskości człowieka bez stosowania wygrodzeń. Zazwyczaj roboty współpracujące są lekkie i niewielkie w przeciwieństwie do robotów przemysłowych.
Robot współpracujący – Poznaj najważniejsze zalety i wady
ZALETY
- brak konieczności montażu wygrodzeń,
- możliwość pracy w bezpośrednim otoczeniu pracowników, ze względu na zastosowanie systemów zwiększających bezpieczeństwo,
- niewielka przestrzeń potrzebna do instalacji,
- lekka i mobilna konstrukcja.
WADY
- ograniczony udźwig,
- mniejsza prędkość ruchów w przypadku większych i cięższych przedmiotów z uwagi na bezpieczeństwo,
- brak możliwości przenoszenia przedmiotów o ostrych krawędziach, ze względu na bezpośrednią pracę z człowiekiem.
Robot współpracujący – szerokie zastosowanie
Mała przestrzeń produkcyjna
Z pewnością robot współpracujący sprawdzi się tam, gdzie wymagane jest przenoszenie elementów z jednego miejsca na drugie. Roboty współpracujące zastępują często ludzi przy zadaniach związanych z obsługą linii produkcyjnych, gdzie praca jest powtarzalna i monotonna.
Stanowiska montażowe
W celu wykorzystania pełnego potencjału robotów współpracujących warto je stosować przede wszystkim tam, gdzie będą one mogły współpracować z człowiekiem. Montaż elementów jest tutaj doskonałym przykładem, w którym człowiek umieszcza śruby w dane miejsce, a robot je dokręca z odpowiednim momentem obrotowym.
Pakowanie
Oczywiście, robot współpracujący nadaje się również do zajmowania się czynnościami związanymi z pakowaniem różnego rodzaju przedmiotów w przypadku kiedy przedmioty te są lekkie, a wydajność nie musi być na wysokim poziomie.
Proste czynności
Roboty kolaboracyjne zajmują się często procesami prostymi, takimi jak umieszczanie detali do maszyn, a następnie ich wyciąganiu po skończonej obróbce. W związku z tym pozwala to odciążyć pracowników od monotonnego zadania oraz wydelegowanie ich do zadań zdecydowanie ciekawszych i wymagających.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
POROZMAWIAJMY O ROBOTACH WSPÓŁPRACUJĄCYCH W TWOJEJ FIRMIE
Skorzystaj z formularza lub wyślij wiadomość na: kontakt@nixal.pl